لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

آیا استفاده از عینک بعد از عمل بینی مضر است؟

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی  تا یک مدت زمانی ممنوع است. یکی از سوالات پرتکرار بیماران اینست که چند وقت بعد عمل می توانند از عینک استفاده کنند؟!، در صورتی که شما هم عمل زیبایی بینی انجام داده اید و این سوال برایتان ایجاد شده است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

جراحی بینی از جمله جراحی های زیبایی است. این عمل زمانی نتیجه بخش بوده و سبب بهبود زیبایی صورت می شود، رعایت مراقبت های بعد از عمل است. یکی از موارد مهم مراقبتی بعد عمل، زمان استفاده از عینک بعد عمل بینی است. اگر عینکی هستید و عمل زیبابی بینی انجام داده اید، باید زمان استفاده و چگونگی استفاده از عینک بعد عمل بینی را بدانید.

در این مقاله روش مناسب استفاده از عینک بعد از جراحی توضیح داده شده است. اگر به دلیل زیبایی یا طبی از عینک استفاده می کنید و عمل رینوپلاستی را انجام داده اید تا انتها با ما همراه باشید.

چرا بعد از عمل بینی نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده کرد ؟

ساختار بینی بعد از عمل بسیار آسیب پذیر است. استفاده از عینک باعث وارد شدن نیرو یا وزن اضافه به استخوان های بینی می شود. ایجاد هر گونه فشار یا نیرو باعث ایجاد آسیب به ساختار بینی شده و بر نتیجه عمل تاثیر می گذارد.

گاهی استفاده از عینک در دوران نقاهت بعد از عمل باعث ایجاد قوز بینی می شود و این بر ظاهر بینی و خوب نشدن ظاهر بینی موثر است. استفاده از عینک بعد از عمل بدون هماهنگی با دکتر باعث از بین رفتن نتیجه شده و به جراحی ترمیمی بینی  نیاز پیدا می کنید.

استفاده از عینک به مدت ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل زیبایی بینی، ممنوع است.

تاثیر-عینک-بر-روی-بینی
نکات استفاده از عینک بعد از عمل بینی

بررسی تاثیر عینک بر بینی

بعد از عمل زیبایی بینی، استخوان های بینی تا حدود یک الی دو ماه به دلیل داشتن غضروف های نازک، نرم هستند. به خصوص اگر بینی شما از نوع گوشتی باشد، نیاز به مراقبت بیشتری بعد عمل دارد.

استفاده مداوم از عینک، ممکن است به استخوان بینی فشار وارد کند و سبب تغییر در فرم استخوان های بینی شود، در نهایت عمل با شکست مواجه می شود. بنابراین پیش از بروز عوارضی چون تغییر شکل بینی، افتادگی بینی، خونریزی طولانی و… ، باید شیوه مناسب استفاده از عینک را بدانید.

استفاده درست از عینک در بهبود نتایج پس از جراحی موثر است و سبب رضایت کامل بیمار می شود.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی بینی

استفاده از عینک بعد عمل بینی

استفاده از عینک بعد عمل بینی تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، ممنوع است. در صورتی که استفاده از عینک برای شما ضروری باشد، می توان برای مدت کوتاهی از آن استفاده کرد. در این شرایط پیشنهاد می شود که عینک را به وسیله یک تکه چسب به پیشانی خود بچسبانید. این روش سبب کنترل وزن عینک شده و به بینی فشاری وارد نمی کند.

معمولا حدود یک هفته پس از عمل، جهت ثبات استخوان ها گچ یا اسپلینت روی بینی قرار می دهند. در این شرایط می توانید از عینک سبک روی گچ استفاده کنید. پس از برداشتن گچ، بهتره از لنز استفاده کنید. زیرا استفاده از پایه نگهدارنده بر روی نتاج اثر منفی می گذارد.

همچنین توصیه می شود حدود ۶ الی ۱۲ ماه بعد از عمل از عینک آفتابی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح لیفت صورت در تهران

زمان مناسب استفاده از عینک بعد عمل بینی

زمان استفاه از عینک بعد از عمل، به نظر جراح بستگی دارد. به طور کلی تا حدود ۲ الی ۳ ماه پس از عمل، به دلیل پیشگیری از تغییرات فرم بینی، اصلا استفاده از عینک توصیه نمی شود.

در صورتی که باید از عینک طبی استفاده کنید، استفاده از لنز توصیه می شود. استفاده از عینک آفتابی نیز از حدود ۶ الی ۱۲ ماه بعد از عمل مناسب است. با اینحال نیاز به تاییدیه پزشک برای استفاده از عینک دارد.

تاثیر-عینک-بر-عمل-بینی
ویژگی های استفاده از عینک مخصوص بعد از عمل بینی

ویژگی های عینک مخصوص بعد عمل بینی

عینک بعد عمل بینی هر چه سبک تر باشد، فشار کمتری به بینی وارد می کند. بنابراین هنگام انتخاب عینک حتما به جنس قاب، عدسی، پایه نگهدارنده دقت کنید و بررسی کنید که از مواد با کیفیت ساخته شده باشد. مثال تیتانیوم برای قاب عینک بسیار گزینه مناسبی است. همچنین عدسی های عینک پلاستیکی باشد، وزن بسیار کمتری دارد. زیرا عدسی های پلاستیکی با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و بسیار سبک تر از  سایر عدسی ها هستند.

مشاوره با بهترین جراح بینی در رابطه با مراقبت های بعد عمل

تمامی نکات لازم مراقبتی بعد از عمل باید توسط متخصص جراح بینی از جمله زمان مناسب استفاده از عینک به شما گفته شود. در بین پزشکان، دکتر محمد مهدی سالم به عنوان  جراح ماهر و مشاوره جراح بینی کاربلد مناسب هستند. برای دریافت مشاوره یا نوبت با ایشان با شماره های زیر حاصل فرمایید.

نتیجه گیری:

استفاده از عینک بعد از عمل بینی باید با مجوز پزشک باشد و به نوع عمل بستگی دارد.

استفاده از عینک بعد از عمل بینی باعث ایجاد فشار و تغییر شکل بینی می شود و این سبب عدم رضایت بخش بودن عمل می شود.

تا حدود ۲ الی ۳ ماه پس از عمل، استفاده از عینک ممنوع است و بهتر است افراد از لنز طبی استفاده کنند.

در صورت ضرورت استفاده از عینک در دوران نقاهت، به طور کوتاه مدت و در صورتی که به شانه چسبیده باشد، مانعی ندارد.

بعد از عمل حتما از عینک های طبی و آفتابی سبک استفاده کنید.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...