لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

ترمیم عصب صورت با جراحی

ممکن است شما هم دیده باشید افرادی را که به علت اختلالات عصب در صورت، چهره نامتقارنی دارند. جراحی ترمیم عصب صورت یکی از شایع‌ترین جراحی‌ها است که طی آن عصب آسیب دیده در چهره ترمیم خواهد شد. عصب چهره جزو یازده عصب مهم در بدن است که ماهیچه‌های چهره را کنترل می‌کند. دلایل متعددی مثل ضربه دیدن یا بیماری‌های مختلف باعث می‌شوند که این عصب آسیب ببیند.

در این صورت فرد قادر به لبخند زدن، پلک زدن و بروز احساسات نخواهد بود. زمانی هم که فرد نتواند این حرکات را انجام دهد، از نظر روحی ضربه می‌خورد و حتی نمی‌تواند نیازهای جسمانی خود را برطرف کند. از همین رو لازم است که ترمیم عصب صورت انجام گیرد. از سوی دیگر، افرادی که دو سمت چهره آن‌ها با یکدیگر متقارن نیست، اعتماد به نفس کمتری دارند. این افراد برای بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته خود نیاز دارند که اعصاب را ترمیم کنند. درمان فلج عصب صورت در این مواقع الزام پیدا می کند.

درمان فلج عصب صورت
فلج عصب صورت

اهمیت پیوند عصب صورت

زمانی که اعصاب صورت حرکت کنند، فرد می‌تواند بدون گفتگو حالتی که دارد را به دیگران برساند. در واقع ژست‌هایی که به کمک اعصاب و ماهیچه‌های صورت به ما داده می‌شوند، نقش مؤثری در ارتباط ما با سایر انسان‌ها دارند. از سوی دیگر، عضلات صورت هستند که به یک فرد این اجازه را می‌دهند که غذا بخورد یا بتواند یک چیزی را بجود.

 حتی خندیدن یا گریه کردن نیز به وجود داشتن یا عدم وجود این اعصاب بستگی دارد. با فلج شدن اعصاب، فرد نمی‌تواند هیچ کاری را انجام دهد و این ممکن است به کیفیت زندگی او نیز آسیب بزند. پس اهمیت دارد که شما فلج اعصاب صورت را از بین ببرید. معمولا افرادی که فلج اعصاب دارند، با مشکلات زیر دست و پنجه نرم خواهند کرد:

  • عدم کنترل حرکات دهان
  • عدم کنترل بزاق
  • بسته نشدن پلک به هنگام خواب
  • عدم توانایی در لبخند زدن

با توجه به این که هر کدام از این مشکلات به تنهایی باعث رنجش بیمار می‌شوند، باید آن‌ها را زیر نظر یک پزشک ماهر برطرف کرد.

ترمیم عصب صورت چگونه انجام می‌شود؟

امروزه با پیشرفت‌هایی که علم پزشکی شاهد آن بوده است، روش‌های نوینی برای ترمیم عصب صورت روی کار آمده‌اند. پزشکان با توجه به شرایطی که فرد بیمار دارد و بر اساس علت آسیب اعصاب یک روش خاص را برای از بین بردن اختلالات عصبی فرد بیمار انتخاب می‌کنند:

ترمیم فلج عصب صورت

ترمیم مستقیم عصب

در این روش پزشکان ابتدا قسمت آسیب دیده اعصاب چهره را از صورت خارج می‌کنند. سپس دو سر اعصاب را به هم متصل کرده و ترمیم عصب صورت می‌گیرد. این روش جزو متداول‌ترین روش‌ها برای از بین بردن اختلالات عصبی در چهره است. البته بیکار مورد نظر باید شرایط لازم را داشته باشد‌.

جایگزینی عصب

 برای این که تقارن بهتری پس از ترمیم اعصاب صورت دیده شود، از روش جایگزینی استفاده می‌شود. در این روش از یک سمت صورت عصب سالم برداشته می‌شود. سپس به سمت دیگر صورت رفته و جایگزین می‌شود.

پیوند عصب

اگر پس از این که قسمت آسیب دیده اعصاب جدا شدند اما هنوز دو سر اعصاب به هم نرسیده‌اند، باید روش پیوند عصب مورد استفاده قرار داده شود. در این تکنیک جراح از قسمت دیگری از بدن یک عصب اهدایی را برداشت می‌کند. سپس آن را به صورت پیوند می‌زند. لازم است به یک جراح و متخصص ی مراجعه کنید که با داشتن تجربه‌های موفق در این زمینه، فرآیند ترمیم عصب را برایتان انجام می‌دهد.

محدودیت‌های عمل جراحی پیوند عصب

شاید مزایایی که فرآیند ترمیم عصب صورت دارد، باعث شده باشد که افراد آسیب دیده استقبال زیادی از این جراحی کنند. با این حال نباید نسبت به محدودیت‌هایی که این عمل جراحی دارد بی‌توجه بود.‌ اگر بهترین حالت ممکن را در نظر بگیریم، رشته‌های عصبی در هر روز حدود یک میلی متر بیشتر می‌شوند. با در نظر گرفتن این میزان سرعت، باید بین ۹ الی ۱۲ ماه سپری شود تا بتوانید نتایج را مشاهده کنید. طی این دوره ممکن است عضلاتی که در یک بخش از صورت قرار دارند، ضعیف شوند.

جراحی فلج عصب صورت

به همین دلیل زمانی که بیمار حالت قبلی خود را بازیابد، باز هم ممکن است عضلاتی وجود داشته باشند که ژست چهره را تغییر دهند. علاوه بر آن، ممکن است در دوران نقاهت مجبور باشید که مدام به پزشک سر بزنید تا شرایط جسمانی خود را بررسی کنید. پس این محدودیت‌ها نیز باید به اطلاع متقاضیان برسند تا تصمیمات بهتری اتخاذ شود.

هزینه ترمیم عصب صورت

یکی از سوالات متداولی که خیلی از افراد می‌پرسند، این است که هزینه ترمیم عصب صورت چقدر است. برای ترمیم اعصاب یک هزینه ثابت در نظر گرفته نشده است. این هزینه تحت تاثیر دستمزد پزشک، میزان عصب آسیب دیده، نوع جراحی و مواردی از این قبیل متغیر است. بدیهی است که به هر میزان که پزشک ماهرتر باشد، باید هزینه‌های بیشتری هم برای ترمیم عصب صورت پرداخت گردد. توجه داشته باشید که برخی از پزشکان کم تجربه ممکن است با هزینه کم اقدام به درمان بیمار کنند. در این صورت نمی‌توان اعتماد کرد چرا که پزشکان کم تجربه ممکن است نتوانند اعصاب را به خوبی ترمیم کنند. بنابراین، با توجه به هزینه‌ها، سعی کنید پزشکان با تجربه را انتخاب نمایید.

سخن آخر

ما در این مطلب در مورد ترمیم عصب صورت صحبت کردیم. اختلالات عصبی در صورت باعث نامتقارن شدن چهره می‌شوند. علاوه بر آن، ممکن است در غذا خوردن یا نشان دادن حالات مختلف چهره توسط یک فرد هم مشکل به وجود بیاید. به همین دلیل باید این عارضه را درمان کرد. این کار توسط جراحان اعصاب صورت می‌گیرد. روش‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها اعصاب ترمیم می‌شوند. هزینه‌های ترمیم اعصاب چهره بر اساس عوامل مختلف، متغیر هستند. شما می‌توانید زیر نظر دکتر سالم روند ترمیم اعصاب را به خوبی پیش ببرید. این پزشک ابتدا بیمار را معاینه کرده و سپس در مورد نکات مهم در این زمینه اطلاعاتی را در اختیار او قرار می‌دهد.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...