لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

جراحی بینی شکسته چگونه است؟

منظور از جراحی بینی شکسته چیست؟ جراحی زیبایی بینی در برخی موارد کاربرد های درمانی نیز دارد. عمل بینی شکسته یکی از این هاست. در شرایط مختلف ممکن است بینی فرد دچار شکستگی شود و عوارض تنفسی به وجود بیاورد. اینجاست که متخصص گوش و حلق و بینی برای اصلاح این موضوع نیاز به جراحی بینی شکسته پیدا می کند. جراحی بینی شکسته نیازمند تجربه و تکنیک های بهترین جراح بینی در تهران است و در حین آن باید نکاتی رعایت شود. در غیر این صورت دچار عوارض شکستگی بینی می شوید.

اگر شکستگی بینی درمان نشود، نه تنها می تواند منجر به مشکلات زیبایی در درازمدت (کج بینی) شود، بلکه می تواند منجر به مشکلات تنفسی ناشی از انسداد نیز بشود. که در ادامه مقاله دقیق تر به این موضوع خواهیم پرداخت.

چه کسانی نیاز به جراحی بینی شکسته دارند؟

برای مشخص کردن این مورد لازم است ابتدا بررسی کنید که آیا بینی شما دچار شکستگی شده است یا خیر. به این ترتیب علائم زیر را در خصوص شکستگی بررسی کنید.

 • درد یا حساسیت، به خصوص هنگام لمس بینی
 • تورم بینی و نواحی اطراف
 • خونریزی از بینی
 • کبودی اطراف بینی یا چشم
 • کجی یا بدشکلی بینی
 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • ترشح مخاط از بینی به صورت غیر طبیعی

آسیب های جدی به بینی نیاز به پیگیری فوری دارند. بنابراین در صورت وجود هر گونه علائم سریعا برای دریافت اقدامات درمانی مراجعه کنید.   

بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

عمل بینی شکسته

آیا نیاز به اقدامات جراحی در هنگام شکستگی بینی ضروری است؟

شکستگی بینی می تواند خود به خود در عرض چند هفته بهبود یابد. البته این مورد برای همه صدق نمی کند. همچینین ممکن است عوارض دائمی مانند تغییر شکل دائمی یا مشکل در تنفس داشته باشید. زمانی که بعد از شکستی بینی به متخصص مراجعه می کنید ، به شما گفته می شود نیاز به اقدامات جراحی دارید یا خیر. اگر سن شما کمتر از ۱۸ سال باشد و نیاز به جراحی ضروری نباشد، حتی در صورت بد شکلی بینی ممکن است پزشک توصیه کند جراحی بعد از ۱۸ سالگی انجام شود.

جراحی بینی شکسته از چه سنی انجام می شود؟

جراحی بینی معمولا در دختران و پسران بالای ۱۸ سال انجام می شود. البته در برخی موارد برای خانم ۱۶ سال به بالا نیز جراحی انجام می شود. اما در خصوص جراحی بینی شکسته در صورتی که متخصص صلاح ببیند که نمی توان با اقدامات غیر جراحی تا به این سن صبر کرد، ممکن است این جراحی در راستای درمان زودتر از ۱۸ سالگی انجام شود. برای انجام این کار لازم است به یک متخصص مراجعه کنید.

آیا جراحی بینی  شکسته تنها راه حل است؟

برای ارائه راهکار های لازم در این خصوص باید استخوان و غضروف های جابه جا شده در بینی را اصلاح کرد. در برخی موارد پزشک با تکنیک های غیر جراحی حداکثر تا ۷ روز بعد از شکستگی بینی می تواند آن را اصلاح کند. ممکن است بتوان به صورت دستی آنها را با یک روش غیرجراحی جا انداخت. ممکن است فرد بعد از شکستگی بینی به دلیل بد شکلی نیاز به جراحی ترمیمی بینی داشته باشد. انتخاب جراحی زیبایی بینی در این صورت یک انتخاب فردی خواهد بود.

خبر خوب این است که اکثر بینی های شکسته به درمان دیگری جز کنترل درد و سایر علائم نیاز ندارند. پزشک ممکن است یک شکستگی ساده را با صاف کردن استخوان یا غضروف بینی، در صورتی که کج باشد، درمان کند. همچنین ممکن است برای اصلاح ساختار بینی متخصص تنها از گچ گرفتن با گاز استفاده کند.

در عمل بینی شکسته چه مواردی اصلاح می شود؟

این جراحی ممکن است به روش باز یا بسته انجام شود. در جراحی بینی شکسته موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • اصلاح بدشکلی بینی
 • اصلاح مسیر عبور هوا و از  بین بردن مشکلات تنفسی
 • اصلاح عوارضی از جمله آسیب به بخش سپتوم بینی
 • از بین بردن انحراف بینی
 • اصلاح قوز بینی

جراحی بینی شکسته از جراحی بینی معمولی ممکن است پیچیده تر باشد. علی الخصوص برای آن دست از افرادی که در شرایط اورژانسی تجویز می شود. به این ترتیب لازم است به یکی از بهترین جراحان بینی شکسته در تهران مراجعه کنید.

نحوه انجام جراحی بینی شکسته

اقدامات مراقبتی قبل از انجام جراحی بیینی شکسته

از آنجایی که شکستگی عموما به دلیل تروما اتفاق می افتد، ممکن است بعد از آن کبودی و خونریزی داشته باشید. برای برطرف کردن آن از کپرس سرد استفاده کنید و سعی کنید زیاد به بافت بینی فشار وارد نکنید. هنگام بیداری هر ۱ تا ۲ ساعت به مدت ۲۰ دقیقه، بینی خود را یخ بگذارید. یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید. همچنین میتوانید در صورت لزوم داروی ضد درد و مسکن های بدون نسخه مصرف کنید. برای کمک به کاهش تورم و بهبود تنفس، سر خود را بالا نگه دارید.

آیا جراحی بعد از شکستگی بینی بلافاصله بعد از آن انجام می شود؟

حتی در صورتی که نیزا اورژانسی به جراحی داشته باشید، دراکثر موقع لازم است به خانه بروید و چند روز صبر کنید تا ورم ابتدا کاهش یابد، اما این عمل باید در عرض ۱۴ روز پس از شکستن بینی انجام شود. در این ۱۴ روز برخی عوارض کاهش می یابد. توجه داشته باشید بعد از انجام جراحی بینی شکسته ممکن است عوارض کوتاه مدت بیشتری از جمله افزایش تورم و کبودی را تجربه کنید. برای بهبودی سریع تر لازم است مراقبت های پزشکی را انجام دهید و به توصیه های متخصص گوش کنید و استراحت کنید تا این عوارض هر چه زودتر از بین برود. همچنین برای ویزیت های بعدی برای بررسی های بیشتر با جراح خود در ارتباط باشید.  

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...