لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

قطع عصب صورت و ترمیم آن

قطع عصب صورت (فلج صورت) زمانی رخ می‌دهد که به عصب ۷ صورت آسیب وارد شود و در این هنگام افراد به دنبال آگاهی از علت قطع عصب صورت و ترمیم آن‌ هستند. این آسیب معمولاً به صورت موقتی است و با عنوان عارضه فلج صورت شناخته می‌شود و افراد لازم است به دنبال درمان فلج عصب صورت باشند.

جراحی فلج عصب صورت
همراه با لیفت دوطرفه صورت
و لیفت گردن
توسط دکتر محمد مهدی سالم

۰۱:۱۱
truncate dir-rtl

جراحی فلج عصب صورت لیفت دوطرفه صورت لیفت گردن

عصب صورت، عصب هفتم است که در نزدیکی کانال فالوپین درون جمجمه و از ناحیه زیر گوش تا ماهیچه‌های صورت قرار گرفته‌است. این عصب داخل محافظ استخوانی قرار گرفته‌است و وظیفه ایجاد حالات صورت نظیر اخم یا خنده را دارد.

در هر یک از صورت‌ها یک عصب ۷ وجود دارد و کلیه فعالیت‌های ماهیچه‌ای صورت به کمک آن انجام می‌شود. این اختلال می‌تواند باعث ایجاد اختلال در انتقال پیام  به عضلات شده و فعالیت ماهیچه‌های صورت در نتیجه آسیب به آن مختل می‌شود. در این مقاله به نکاتی در خصوص دلایل بروز قطع عصب صورت و ترمیم آن اشاره‌ خواهد شد.

قطع عصب صورت چگونه است؟

قطع عصب صورت این گونه رخ می‌دهد که ممکن است یک روز از خواب بیدار شوید و احساس کنید که قادر به حرکت دادن یک طرف صورت خود نیستید. در بیشتر موارد دیگر امکان حرکت ماهیچه صورت وجود ندارد و فرد نمی‌تواند اخم کند یا بخندد.

نمونه لیفت صورت مردانه

اگر عصب‌های کنترل کننده صورت دچار التهاب شوند یا تورم و فشردگی را تجربه کنند، ایجاد می‌شود. در این وضعیت بخشی از صورت دچار افتادگی می‌شود و انقباضات صورت گرفته در آن، مانع از حرکت ماهیچه برای اخم کردن یا لبخند زدن می‌گردد.

این اختلال در افراد دارای سنین ۱۶ تا ۶۰ سال رخ می‌دهد. این عارضه معمولا حالت موقتی دارد و بعد از گذشت چند روز از بروز علائم آن، رفع خواهد شد.

علائم قطع عصب صورت

شدت بروز علائم در هر یک از افراد متفاوت است. معمولاً علائم قطع عصب پس از یک دوره ابتلا به سرماخوردگی و عفونت‌های مربوط به چشم یا گوش ایجاد می‌شود. همچنین این اختلال به یک بیماری ناگهانی شناخته می‌شود و ممکن است در هنگام خواب یا در حالت خوردن و نوشیدن ظاهر گردد.

درمان فلج ناکامل صورت با تزریق بوتاکس

افرادی که فلج صورت را تجربه می‌کنند در ابتدا با علائمی همچون خشکی یا سرازیر شدن آب دهان، اختلالات چشایی و ریزش بیش از اندازه اشک از چشم مواجه هستند. یکی از مهم‌ترین علامت قطع عصب صورت ایجاد حالت کشش یا ضعف عضلات هر دو قسمت صورت یا یک سمت آن است.

کج شدن گوشه دهان، از دیگر علائم قطع عصب در ناحیه صورت است که معمولا تمامی این علائم در به طور ناگهانی شروع می‌شوند و تا ۴۸ ساعت بعد به اوج می‌رسند. اگر میزان التهاب و فشار بر صورت بیشتر باشد شدت این اختلال بیشتر است. در صورت بروز این وضعیت، بیمار نیازمند مدت زمانی بیشتری برای رفع و ترمیم آن است.

دلایل قطع عصب صورت

  • فلج بلز: در فلج بل، بیمار افتادگی عضلانی را در یک طرف صورت خود احساس می‌کند. ممکن است این وضعیت در موارد نادر در هر دو بخش صورت رخ دهد. فلج بل قابل درمان است اما تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری مجبور هستند به همین وضعیت به زندگی خود ادامه دهند.
  • تروما: شکست جمجمه یکی از دلایل قطع و یا ایجاد اختلال در از بین رفتن عصب صورت است. ورم و شکستگی‌های ناشی از آسیب به جمجمه می‌تواند منجر به اختلال در عصب چهره شود.
  • نوروم: رشد غیر طبیعی نوروم یا تومور عصبی یکی از دیگر دلایل آن است که به طور تدریجی می‌تواند باعث فلج صورت شود.
  • عفونت و بیماری: بروز عفونت‌‌های مختلف همچون عفونت گوش میانی و بیماری سکته مغزی وضعیت قطع عصب در چهره را ایجاد می‌کند.

قطع عصب صورت و ترمیم آن‌

قطع عصب صورت و ترمیم آن در هر یک افراد متفاوت است. باتوجه به علت بروز بروز این اختلال برای ترمیم و درمان آن تصمیم‌گیری می‌شود. با انتقال رشته‌های عصبی یا تبادل آن‌ها، امکان ترمیم عصب صورت فراهم می‌گردد. این روش با عنوان جراحی پیوند عصب نیز شناخته می‌شود.

پزشک برای ترمیم رشته‌های آسیب دیده از رشته‌های عصبی سالم کمک می‌گیرد. در مواردی دیگر، برای ترمیم عصب‌های قطع شده صورت، از عصب طرف دیگر چهره استفاده می‌شود. انجام این فرآیند به کمک رشته عصبی واسط صورت می‌گیرد.

قطع عصب صورت

در صورتی که علت آن بروز بیماری فلج بل باشد، بیماری به طور طبیعی بهبود می‌یابد و ممکن است پزشک برای رفع این مشکل برخی دارو‌های لازم را برای بیمار تجویز کند. استروئید‌های خوراکی و دارو‌های ضد ویروسی از دارو‌های مخصوص برای بهبود این وضعیت هستند.

اگر قطع اعصاب صورت با اختلال در فعالیت‌ ماهیچه‌های چهره ظاهر گردد، انجام حرکات فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. فیزیوتراپی می‌تواند باعث ترمیم آسیب‌های وارد شده بر عضلات چهره شود و توانایی حرکت را در آن‌ها بازگرداند.

ممکن است در اثر آن، عضلات بیمار دچار آسیب گسترده شود که در این حال انجام بوتاکس و جراحی پلاستیک می‌تواند یک گزینه مناسب برای ترمیم عصب باشد.

خلاصه مقاله

قطع عصب صورت و ترمیم آن یکی از بیماری‌های ناگهانی است که معمولاً در هنگام خواب یا در وضعیت خوردن و نوشیدن ایحاد می‌شود. دلایل مختلفی می‌تواند منجر به بروز قطع عصب در چهره شود. سکته مغزی، ایجاد تومور، آسیب به جمجمه و عفونت از دلایل رایج قطع عصب صورت است‌. این بیماری می‌توان به کمک جراحی پیوند عصب یا سایر روش‌های درمانی بهبود می‌یابد.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...