لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

مراقبت چشم در هنگام فلج صورت

مراقبت چشم در هنگام فلج صورت تا چه حد اهمیت دارد؟ این مراقبت ها چگونه هستند؟ وارد شدن آسیب به چشم ها را می توان از مهم ترین عارضه های ابتلا به فلج صورت دانست. در چنین شرایطی لازم است حتما از چشم های خود برای بهبود سریع تر مراقبت کنید. استفاده از راهکارهای مراقبتی یکی از توصیه های ما به شما است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. در ادامه این نوشتار به بررسی دقیق تر مراقبت های چشمی پس از بروز فلج صورت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

راهکارهای بهبود و مراقبت چشم در هنگام فلج صورت

در حال حاضر راهکارهای بسیار زیادی برای درمان فلج عصب صورت وجود دارند. رعایت این راهکارها و توجه به آن ها موجب بهبودی خواهد شد. راهکارهای درمانی این امر شامل راهکارهای دارویی و راهکارهای خانگی می شوند که در ادامه به بررسی دقیق تر آن ها خواهیم پرداخت.

مراقبت چشم در فلج صورت

راهکارهای دارویی

برای بهبود عارضه و مراقبت چشم در هنگام فلج صورت ممکن است پزشک شما داروهای زیر را تجویز نماید.

 • داروهای کورتیکواستروئیدی که موجب کاهش فشار و التهاب عضلات صورت می شوند.
 • داروهای ضد باکتریایی و ضد ویروسی که اثرات قابل توجهی بر کنترل ویروس ها و باکتری های ایجاد کننده فلج صورت دارند.
 • داروهای مسکن همچون استامینوفن و ایبوپروفن که می توانند به صورت جزئی درد را کاهش دهند.
 • قطره های چشمی برای درمان آسیب های وارد شده به چشم ها

راهکارهای خانگی

علاوه بر راهکارهای دارویی شما می توانید از راهکارهای خانگی نیز برای مراقبت از چشم های خود استفاده کنید. این راهکارها عبارتند:

 • استفاده از چسب چشم برای رفع خشکی چشم ها
 • استفاده از حوله گرم و مرطوب برای تسکین درد
 • ماساژ صورت
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی

ترمیم قطع عصب صورت

نکات مراقبت چشم در هنگام فلج صورت

برای مراقبت چشم در هنگام فلج صورت لازم است تا نکات بسیار مهمی را رعایت کنید. این نکات به شرح زیر هستند و می توانند شرایطی بهتر را برای شما رقم بزنند.

استفاده از قطره چشم و یا اشک مصنوعی

افرادی که پس از بروز فلج صورت با عدم باز و بسته نمودن کامل پلک های خود مواجه هستند می توانند برای بهبود این وضعیت از قطره های چشمی و یا اشک مصنوعی استفاده کنند. چنین وضعیتی نشان از خشکی چشم ها دارد و با نام کراتوپاتی شناخته می شود. عدم درمان این امر موجب وارد شدن آسیب به قرنیه چشم ها می شود؛ بنابراین توصیه داریم در سریع ترین زمان ممکن به پزشک خود جهت درمان مراجعه کنید.

استفاده از پماد روان کننده داخل چشم

پمادهای روان کننده چشم را بایستی در طول شب برای مراقبت چشم در هنگام فلج صورت مورداستفاده قرار دهید. این پمادها ساختاری غلیظ دارند و با ترکیبات خود می توانند از خشک شدن چشم های شما جلوگیری کنند. در واقع به بیان ساده تر می توان گفت موجب حفظ رطوبت چشم های شما هنگام خواب می شوند. بهترین زمان برای استفاده از پمادهای روان کننده حین خواب است؛ چرا که ممکن است موجب تاری دید شوند.

حتما چشمی را که آسیب دیده هنگام خواب ببندید

بستن چشم ها هنگام خواب را می توان مهم ترین اقدام دانست؛ چرا که از خشک شدن چشم های شما جلوگیری می کند. استفاده از چسب های جراحی را می توان گزینه ای عالی برای بستن چشم ها معرفی کرد.

استفاده از چسب چشم

پیشنهاد بعدی ما استفاده از چسب های چشم است که اثرات قابل توجهی در حفظ رطوبت چشم ها دارند و به این ترتیب مانع از خشکی چشم های شما می شوند.

از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید

تکنیک های آرامش بخش موجب کاهش استرس شما پس از بروز فلج صورت می شوند. این استرس ها می توانند فشار و التهاب عصب های مربوط به عضلات صورت شما را افزایش دهند؛ بنابراین کنترل آن ها می تواند به بهبود و درمان شما بسیار کمک کند.

به میزان لازم استراحت کنید

حتما به اندازه کافی استراحت کنید. استراحت کردن نوعی مراقبت چشم در هنگام فلج صورت است که نباید نسبت به آن بی توجه بود.

از این نکته‌ها می توانید با مشورت متخصص در زمینه فلج بلز نیز بهره بگیرید.

تمرینات چشمی برای مراقبت چشم در هنگام فلج صورت

از جمله تمریناتی که می توانند به شما در مراقبت از چشم ها هنگام بروز فلج صورت کمک کنند موارد زیر را می توان شرح داد.

 • چشم های خود را بسته و به روی هم بفشارید.
 • بدون خم کردن گردن خود به سمت پایین نگاه کنید.
 • به طور مرتب با چشمک زدن توانایی های چشمی خود را بسنجید

کلام آخر

همان گونه که مطالعه کردید چشم ها پس از فلج صورت ممکن است با آسیب هایی جدید مواجه شوند. در چنین شرایطی رعایت مراقبت چشم در هنگام فلج صورت اهمیت بسیار زیادی می یابد. برای این امر توصیه داریم با توجه به دستورالعمل های پزشک خود از داروهای مناسب استفاده کنید. استفاده از این داورها مانع از خشک شدن چشم ها می شود.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...