لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

هزینه جراحی گوش برجسته (اتوپلاستی)

 هزینه جراحی گوش برجسته یا همان اتوپلاستی به عنوان یک عمل زیبایی تعرفه ثابتی ندارد. گوش نیز مانند سایر اجزای صورت روی زیبایی اثرگذار است. معمولا  پزشک در جلسه اولیه همراه با مشاوره اولیه‌ای که قبل از عمل جراحی توسط جراح صورت می‌گیرد، با بررسی عوامل مختلف هزینه تقریبی آن را به بیمار اطلاع می‌دهد.

اندازه و تقارن گوش در دو طرف صورت بسیار مهم است. گوش برجسته ممکن است علاوه بر مشکلات زیبایی و شنوایی روی روحیه نیز تاثیر بگذارد. مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های گوش را می‌توان با روش‌هایی مثل اتوپلاستی  تقریبا به طور دائمی برطرف نمود. اقداماتی که در اتوپلاستی انجام می‌شود؛ برای هر فردی متفاوت بوده و به نظر پزشک بر‌می‌گردد و طبیعتا این اقدامات نیز روی هزینه نهایی تاثیرگذار است.

هزینه جراحی زیبایی گوش

هزینه جراحی زیبایی گوش 

هر جراح، روش خاص خود را جهت جراحی گوش برجسته داشته و بسته به روش خود و سایر عوامل موثر هزینه‌های مربوط به این عمل را در جلسه‌ی مشاوره قبل از عمل به بیمار اطلاع می‌دهد. همچنین حالت گوش و میزان ناهنجاری آن نیز می‎تواند در تعیین هزینه نهایی اتوپلاستی دخیل باشد. 

باید گفت که هدف از برگزاری جلسات مشاوره قبل از عمل، معاینه فیزیکی بیمار، بررسی جنبه های مختلف مربوط به جراحی و هزینه‌های حدودی بوده و جراح موظف است تمامی این موارد را بیمار توضیح دهد. بعد از توضیح جراح پیرامون هزینه‌های مربوط به عمل و روند عمل، بیمار می‎تواند در صورت پذیرفتن شرایط نوبت عمل خود را فیکس کند.

عوامل موثر بر هزینه اتوپلاستی

موارد بسیاری روی هزینه نهایی جراحی گوش برجسته (اتوپلاستی) موثر است. جراح با بررسی تمامی موارد هزینه نهایی را به بیمار اعلام می‌کند، این موارد عبارتند از:

  •  دستمزد جراح: 

اتوپلاستی به عنوان یک عمل جراحی زیبایی پیچیده شناخته می‌شود و انجام آن نیاز‌مند به تخصص و مهارت بالای پزشک است. افرادی که مایل به انجام این عمل هستند؛ حتما باید به میزان مهارت پزشک توجه داشته باشند و بعد از تحقیق راجع به سابقه و مهارت پزشک مورد نظر، نسبت به انتخاب آن اقدام کنند. بدیهی است هر چه مهارت و تجربه پزشک زیادتر باشد؛ هزینه جراحی نیز بیشتر خواهد بود.

  •  هزینه کلینیک و امکانات آن: 

هزینه کلینیک نیز یکی از عوامل موثر بر هزینه نهایی اتوپلاستی است. عمل جراحی گوش برجسته به ابزار و وسایل خاصی نیاز دارد. بنابراین هرچه کلینیک مجهز تر و بروزتر باشد؛ هزینه نهایی مربوط به عمل نیز به همان نسبت بیشتر خواهد شد.

  •  آزمایشات قبل از عمل: 

قاعدتا پزشک قبل از انجام عمل اتوپلاستی از بیمار می‌خواهد تا آزمایش‌های مربوط به عمل را انجام‌دهد. این آزمایش‌ها شامل آزمایش خون، سی‌تی‌اسکن و عکس برداری معمولی است. این موارد، یکی از عوامل موثر بر روی هزینه نهایی عمل است. همچنین گاها بیمار با نظر خود یا جراح این آزمایشات را در مراکز خصوصی انجام می‌دهد که به طبع ملزم به پرداخت هزینه بیشتری است.

  •  نوع بیهوشی و اتاق عمل: 

بسته به نوع بیهوشی، هزینه مربوط به عمل متغیر است. جراحی گوش در بعضی از افراد به نسبت ساده‌تر بوده و با بی‌حسی قابل انجام‌است. گاها در بعضی افراد انجام اتوپلاستی با بی حسی ممکن نبوده و بیمار باید به‌طور کامل بیهوش شود. باید گفت بیهوشی کامل به نسبت بی حسی هزینه نهایی عمل را کمی افزایش می‌دهد.

  • هزینه داروها: 

مراجعه‌کننده بعد از عمل احتیاج به مصرف چند نوع دارو دارد. در صورت تهیه دارو، هزینه داروهای مربوط به جراحی اتوپلاستی نیز به هزینه کلی این عمل اضافه می‌شود.

هزینه جراحی گوش در تهران

هزینه جراحی زیبایی گوش در تهران

یکی از سوالات متداول افرادی که قصد اتوپلاستی در تهران را دارند، هزینه این عمل است. در رابطه با هزینه جراحی زیبایی گوش در تهران باید گفت که این موضوع به موارد زیادی بستگی داشته و بیمار قبل از عمل باید توسط پزشک ویزیت شود. در نهایت  بعد از بررسی پارامترهای دخیل در این عمل توسط پزشک، مربوطه هزینه عمل تعیین می‌گردد. 

همچنین بسته به تجهیزات کلینیک مربوطه نیز ممکن است تا حدودی هزینه‌های مربوط به این عمل متفاوت باشد، بدیهی است که هرچه کلینیک مجهز تر باشد هزینه نهایی عمل نیز بالاتر می‌رود.

هزینه جراحی زیبایی گوش با بیمه

  از دیگر سوالات مراجعه‌کنندگان این است که آیا بیمه اتوپلاستی را پوشش می‌دهد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که اتوپلاستی در لیست جراحی‌های زیبایی قرار داشته و بیمه عمل‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهد. البته باید گفت در بیشتر موارد آزمایش‌های قبل  از عمل مثل آزمایش خون و سی‌تی اسکن تحت پوشش بیمه قرار گرفته و بیمه بخشی از هزینه‌های مربوط به این آزمایش‌ها را تقبل می‌کند.

جمع بندی

هزینه جراحی گوش برجسته یا همان اتوپلاستی به موارد بسیاری چون مهارت پزشک، کلینیک مد نظر، نوع آزمایش ها و… بستگی دارد.

اتوپلاستی یک عمل زیبایی بوده که در جهت اصلاح فرم گوش انجام می‌شود. موارد بسیاری در تعیین هزینه حدودی این عمل دخیل‌اند که بعد از ویزیت و مشاوره اولیه مراجعه‌کنندگان توسط پزشک هزینه مربوط به این عمل به آن‎‌ها اعلام می‌گردد.

لازم به ذکر است که هزینه‌های مربوط به اتوپلاستی به دلیل این که این عمل در بیشتر موارد جنبه درمانی نداشته و به جهت زیبایی انجام می‌گیرد، تحت پوشش بیمه نیست.

سوالات متداول در خصوص هزینه جراحی گوش برجسته

آیا جراحی زیبایی گوش نیاز به بیهوشی دارد؟

بله؛ برای کودکانی که رفتار و حرکات آن‌ها به سختی کنترل می‌شود از بیهوشی و برای افراد با سنین بالاتر از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

بهترین زمان برای جراحی گوش برجسته یا اتوپلاستی چند سالگی است؟

اتوپلاستی از سنین ۶ الی ۷ قابل انجام است. زیرا در این سنین ۹۰ درصد ساختار گوش تشکیل شده و غضروف انعطاف پذیرتر بوده که در نهایت سبب می‌شود تغییر شکل آن آسانتر باشد.

 آیا به هنگام انجام اتوپلاستی ممکن است آسیب به گوش یا ناشنوایی اتفاق بیفتد؟

اتوپلاستی یک عمل زیبایی گوش بوده و برای اصلاح حالت گوش انجام می‌گردد و به ساختار درونی گوش و شنوایی مربوط نیست. بنابراین انجام این عمل رو کم‌شدن میزان شنوایی گوش اثرگذار نیست.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...