لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم

پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم یک اختلال عصبی است که باعث حرکات غیرقابل کنترل عضلانی می­شود و در نتیجه موجب بسته شدن پلک ها یا مشکل باز شدن آنها یا اصطلاحا دیستونی می­گردد. بلفارواسپاسم در واقع  پلک زدن و حرکات چشمی غیر ارادی است که کنترل آن برای فرد مبتلا خیلی سخت است. بلفارواسپاسم معمولا با پرش های کوچک پلک شروع می­شود که هر چند وقت یکبار اتفاق می­افتد. با گذشت زمان، این انقباض ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد و باعث بسته شدن کامل چشمان فرد بیمار شود. آنگاه این مسئله انجام کارهای روزمره فرد مبتلا را مانند خواندن یا رانندگی و… کاملا مختل می­کند. بهترین راهکاردر این موارد مراقبت چشم در هنگام فلج عصب صورت است.

پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم خوشبختانه یک بیماری خوش خیم و قابل درمان است اما نیاز به مراجعه پزشک داشته و بخصوص در کودکان باید جدی گرفته شود. پرش پلک در حالت عادی معمولا خود به خود برطرف می­شود، اما افراد مبتلا به بلفارواسپاسم ممکن است دچار پرش شدید پلک در مدت زمان طولانی مدت شوند.

در این مقاله می­خواهیم در خصوص بیماری پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم و شیوه های کنترل و درمان آن، با معرفی یک پزشک حاذق با شما صحبت کنیم.

درمان بلفارواسپاسم

علل و عوامل ایجاد پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم

بلفارواسپاسم زمانی اتفاق می­افتد که بخشی از مغز که مسئول کنترل ماهیچه ها هستند به درستی کار نکند. گاهی اوقات بلفارواسپاسم در سنین پایین دیده می­شود اما نتایج نشان داده که زنان ۴۰ تا ۶۰ ساله بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند. در بیشتر موارد در خصوص ابتلا به این عارضه پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد آن شده است. در برخی از موارد نیز دیده شده که پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم به طور وراثتی در افراد ایجاد می­شود.

درمان فلج ناکامل صورت با تزرریق بوتاکس

نکته مهم اینجاست که مراجعه به هنگام به پزشک برای کنترل و درمان این بیماری برای افراد مبتلا، امری ضروری است تا بتوانند به یک زندگی عادی برای انجام امور روزانه خود بازگردند. دکتر سالم یکی از چشم پزشکان حاذق و کارآمد در زمینه درمان بیماری های چشمی از جمله پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم می­باشد. ایشان با انجام معاینات تخصصی ابتدا آن بیماری را تشخیص داده و سپس با تجویز و مشاوره های لازم به بیمار، او را در جهت بهبود و کنترل بهتر بیماری کمک می ­کند.

چه افرادی دچار بیماری پلک زدن غیر ارادی یا بفارواسپاسم خواهند شد؟

خوشبختانه بیماری پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم یک اختلال نادر است. تحقیقات نشان داده که سالانه فقط حدود ۲۰۰۰ نفر در جهان به این بیمری دچار می­شوند. علائم آن بدین صورت است که پلک زدن غیر ارادی در فرد به تدریج و در فواصل زیاد ایجاد می­شود اما با گذر زمان شدیدتر خواهد شد. دهانه بین پلک ­ها باریک شده وفرد مدام پلک می­زند که در حالت پیشرفته تر فرد توانایی بازنگهداشتن چشم­های خود را نخواهد داشت.

نکته مهم دیگری که بسیاری از مبتلایان را نگران می­کند این است که آیا بلفارواسپاسم باعث نابینایی می­شود؟ در پاسخ باید گفت خیر، بلفارواسپاسم روی دید افراد تأثیری نمی­گذارد، اما می تواند منجر به نابینایی عملکردی شود. یعنی وقتی فرد نتواند چشمان خود را باز نگه دارد، لذا توانایی او برای دیدن مختل می­شود. اما این مسئله به معنای نابینا شدن نیست و پس از اتمام حالت انقباض و برگشت پلک به حالت عادی دوباره همه چیز به راحتی قابل دیدن است.

درمان فلج عصب صورت

بلفارواسپاسم

روش­های درمان و کنترل پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم در بیماران

در صورت عدم پاسخ به مصرف داروها، برای بهبود بیماری پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم دو روش کاربردی دیگر نیز وجود دارد:

  1.  تزریقات:  چشم پزشک می تواند دارویی به نام بوتاکس را به ماهیچه های پلک بیمار تزریق کند تا از انقباض آن ها جلوگیری نماید. طبق تجویز چشم پزشک اکثر افراد هر ۳ تا ۴ ماه یکبار نیاز به تزریق دارند.
  2. عمل جراحی:  اگر تزریقات برای بیمار موثر واقع نشد، آنگاه پزشک ممکن است جراحی به نام میکتومی را به بیمار خود پیشنهاد کند. در میکتومی، جراح مقداری از بافت عضلانی یا عصبی پلک‌های بیمار را برای کمک به توقف پرش برمی­ دارد.

اگر  در فرد مبتلا وجود شرایط و بیماری دیگری باعث انقباض پلک‌ها شده است، درمان آن بیماری قاعدتا پرش را متوقف می­کند. به عنوان مثال، اگر بیمار دچار خشکی چشم شده باشد، پزشک ممکن است قطره چشمی یا دارویی را برای کمک به چشمان او و برای ایجاد اشک بیشتر تجویز نماید.

قطعا برای بهبود بهتر و درمان این بیماری تغییرات سبک زندگی مانند مدیریت استرس، خواب کافی، و کاهش مصرف غذا یا نوشیدنی های حاوی کافئین (مانند قهوه، چای یا نوشابه) نیز کمک کننده هستند.

سخن آخر

پلک زدن غیر ارادی یا بلفارواسپاسم نوعی بیماری و اختلالات عصبی است که تاثیر مستقیم بر روی عضلات کنترل کننده پلک دارد. این بیماری ابتدا با پرش و تکان خوردن غیرارادی پلک­ها شروع شده و حتی ممکن است منجر به بسته شدن غیر ارادی چشم ها گردد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و مراجعه به چشم پزشک این بیماری از طریق مصرف دارو، مدیریت استرس، پرهیز غذایی مناسب و در مواردی تزریق و جراحی و …  کاملا قابل کنترل و درمان می­باشد.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...