لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

کج شدن لب هنگام صحبت کردن و خندیدن

اگر در هنگام صحبت کردن و یا خندیدن لب ها کج می شود، به چه دلیل این اختلال رخ می دهد؟ شاید ندانید اما این امر معمولا به علت فعالیت عضلات صورت و اطراف دهان رخ می ‌دهد. در طول صحبت کردن و خندیدن، عضلات صورتی به‌ طور طبیعی تغییر می کنند. بنابراین لب ها متناسب با حرکت عضلات اطراف تغییر می کند. اما این مورد ممکن است برای کسانی که دچار فلج عصب صورت شده اند، به این سادگی نباشد. عوامل متعددی می‌توانند باعث این موضوع شود که در ادامه مقاله به اصلی ترین آن ها اشاره می کنیم.

۰۱:۱۱
truncate dir-rtl

جراحی فلج عصب صورت + لیفت دوطرفه صورت +لیفت گردن

کج شدن لب هنگام صحبت کردن و خندیدن به چه دلیل است؟

عوامل ژنتیکی: برخی افراد به ‌طور طبیعی نسبت به دیگران بیشتر این موضوع را تجربه می کنند. این موضوع معمولا به دلیل تفاوت ‌های ساختاری در عضلات صورتی و تعامل آنها با سایر اجزای صورت است. بنابراین یکی از اصلی ترین دلایل کج شدن لب هنگام صحبت کردن و خندیدن عوامل ژنتیکی است.

عوامل اکتسابی: عادات و رفتارهای روزمره می‌تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد. شاید بپرسید چگونه؟! برای مثال، بعضی افراد در طول صحبت کردن یا خندیدن ممکن است عادت داشته باشند که لب‌شان را به سمت به سمت طرفین حرکت دهند. بنابراین کج شدن لب ها در هنگام صحبت کردن ممکن است از روی عادت باشد.

بیشتر بخوانید: فلج مادرزادی لب پایین

اختلالاتی که بر عصر صورت تاثیر می گذارد: برخی از مشکلات عصبی و اختلالات عضلانی صورت باعث کج شدن لب می شود. این شامل اختلالات عصبی از جمله اسکلروز چندگانه، پارکینسون، صرع و ضعف عضلات صورت است. فلج بل و انواع اختلالاتی که بر عصب صورت تاثیر گذار است بسیار در این زمینه موثر است.

یکی از اصلی ترین دلایل کج شدن لب و دهان در هنگام صحبت کردن و خندیدن آسیب به عصب صورت خواهد بود. در این صورت پیگیری درمان های لازم به منظور ترمیم عصب صورت الزامی خواهد بود.

درمان فلج عصب صورت

چه راهکارهایی برای کنترل کج شدن لب هنگام صحبت کردن و خندیدن وجود دارد؟

آیا می دانید چه راهکار هایی برای کنترل لب ها در هنگام خندیدن و صحبت کردن وجود دارد؟ یکی از آن ها تقویت عضلات صورت است با انجام تمرینات و ورزش ‌هایی که عضلات صورت را تقویت می‌ کند، تحت نظر متخصص می توانید این مورد را کنترل کنید. لازم است این تمرینات به طور منظم پیگیری شود تا تاثیر آن در طولانی مدت ثابت شود.

همچنین برای تقویت عضلات عصب صورت در برخی موارد لازم است اقدامات جراحی صورت بگیرد. مادامی که این اختلال به دلیل فلج عصب صورت ایجاد شود، اقدامات جراحی در جهت ترمیم و بازسازی هم رین نقش را درمان ین موضوع ایفا می کند و در این زمینه بهتر است با متخصص گوش و حلق و بینی فلوشیپ سر و گردن دارای بورد تخصصی مشورت کنید و تحت نظر وی باشید.

آیا می توان از کج شدن لب هنگام صحبت کردن و خندیدن پیشگیری کرد؟

مادامی که این اختلال به دلیل فلج بلز باشد، قابل پیشگیری نیست. به صورت کلی می توان با رعایت سبک زندگی سالم این اختلال را کنترل کرد. افراد مبتلا به این اختلال در مواردی از جمله حرکت چشم ها، شنیدن، گفتار، خوردن و آشامیدن نیز دچار مشکل می شوند. مهم این است که این اختلال کنترل شود. اگر سوال می پرسید که چه زمان باید در خصوص کج شدن لب هنگام صحبت کردن و خندیدن به متخصص مراجعه کرد؛ هر زمان که شما علائم را مشاهده کرد برای دریافت راهکارهای درمانی مناسب می توانید به متخصص مراجعه کنید.

سخن آخر

تحقیقات نشان می  دهد در نسبت بالایی از افراد عادی، بیان گفتار عمدتا توسط نیمکره چپ مغز کنترل می شود. از آنجایی که نیمکره چپ نیز کنترل قوی تری بر سمت راست صورت دارد، بنابراین می توان انتظار داشت که افراد عادی در حین صحبت کردن، عدم تقارن در سمت راست صورت را بروز دهند. اما در بسیاری از موارد این مورد ناشی از این اختلال است و میزان آن در افراد بسیار موثر است. در این موارد جراحی ترمیم عصب صورت می تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند. 

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...