لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

مراقبت های پس از لیفت صورت

رعایت مراقبت های پس از لیفت صورت از مهم ترین نکاتی است که بایستی بعد از انجام این جراحی زیبایی به آن ها توجه داشته باشید. این روزها افراد بسیار زیادی متقاضی انجام عمل لیفت صورت هستند. نکته ای که بایستی بدانید این است که مراقبت های بعد از لیفت صورت تاثیرات بسیار زیادی بر نتایج این جراحی دارند. در ادامه این نوشتار به بررسی این مراقبت ها و اهمیت آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مراقبت های پس از لیفت صورت

عوامل مختلفی می توانند موجب از بین رفتن خاصیت ارتجاعی صورت انسان شوند که افزایش سن را می توان یکی از آن ها دانست. همین امر را می توان دلیل مهمی دانست تا این روزها افراد بسیار زیادی به دنبال یافتن راه حلی مناسب برای جوانسازی و رفع چین و چروک های صورت خود باشند. لیفت صورت از جمله متدهایی است که با قابلیت ها و عملکرد بی نظیر خود می تواند چین و چروک ها و افتادگی صورت شما را برطرف ساخته و به این طریق موجب جوان شدن شما شود.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

برای دریافت نتایج موردانتظار خود از این متد زیبایی بایستی به مراقبت های پس از لیفت صورت توجه بسیار زیادی داشته باشید. این مراقبت ها مجموعه اقداماتی را در بر می گیرند که می توانند شرایطی عالی را پس از درمان برای شما عزیزان فراهم سازند. این مراقبت ها تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر نتایج نهایی لیفت صورت دارند؛ بنابراین توصیه داریم به سادگی از کنار آن ها عبور نکنید.

پرسشی که مطرح می گردد این است که مراقبت های پس از لیفت صورت به چه صورت هستند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم این مراقبت ها اقدامات زیر را شامل می شوند که بایستی با دقت تمامی آن ها را انجام دهید.

 • حتما از نزدیکان خود بخواهید به مدت چند روز از شما مراقبت کنند تا به این طریق فعالیت سنگینی انجام ندهید.
 • حتما از رژیم های غذایی نرمال در دوره بهبود خود استفاده کنید و استراحت کامل را در برنامه خود قرار دهید.
 • فعالیت های خود را به طور کامل قطع نکنید زیرا ممکن است به یبوست مبتلا شوید. برای پیشگیری از چنین شرایطی حتما طی روز به مرتب آب بنوشید و میوه های خام مصرف کنید.
 • مصرف آسپرین و دیگر داروها را تا زمان تجویز پزشک قطع کنید زیرا موجب افزایش خونریزی می شوند.
 • مصرف دخانیات را کنار بگذارید چرا که تاثیرات منفی بسیاری بر پیشگیری از عوارض بعد از لیفت صورت دارند.
 • تا چند هفته نوشیدن الکل را قطع کنید. الکل موجب احتباس مایعات در بدن شما خواهد شد. (قریب به تمام یافته های اثبات شده علمی، بر مضر بودن الکل برای زیبایی صورت و سلامت بدن دلالت میکنند)

مراقبت های بعد از لیفت صورت و ایجاد برش ها

مراقبت های پس از لیفت صورت تنها محدود به مواردی که بیان شد نمی شوند بلکه شما بایستی اقدامات خاصی را نیز برای مراقبت از برش هایی که بر روی صورت شما ایجاد شده اند انجام دهید. این مراقبت ها به شرح زیر بوده و اهمیت بسیار بالایی در بهبود هرچه سریع تر شما دارند.

 • طی چند ماه جراحی خود به هیچ عنوان از سونا و حمام بخار استفاده کنید. ۴۸ پس از ایجاد برش بر روی صورت خود می توانید حمام کنید.
 • به هیچ عنوان زخم هایی که بر روی صورت شما ایجاد شده اند را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. حتما استفاده از کرم های ضد آفتاب قوی را در برنامه های مراقبتی خود قرار دهید.
 • بهداشت لازم را برای برش های صورت خود رعایت کنید. در این راستا لازم است آن ها را به طور مرتب تا بهبود کامل تمیز کنید. این کار موجب پیشگیری از ایجاد عفونت در ناحیه درمانی خواهد شد.
 • هنگام استراحت سر خود را در موقعیتی بالاتر از بدن خود قرار دهید. این امر موجب بهبود سریع تر برش ها خواهد شد. برای این کار می توانید از بالش کمک بگیرید.
 • از دیگر مراقبت های پس از لیفت صورت می توان پیشگیری از رنگ کردن موها را نام برد. بهتر است این کار را به مدت ۸ هفته به تعویق بیندازید زیرا تاثیرات منفی بسیار زیادی بر زخم های صورت دارد.
 • برای کاهش درد زخم های صورت خود حتما از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • نواحی که دارای بخیه هستند را با ملایمت شستشو دهید.
 • به هیچ عنوان تا بهبودی کامل از مواد آرایشی بر روی نواحی بخیه زده شده استفاده نکنید.
مراقبت های بعد از لیفت صورت چگونه است

راهکارهای کاهش درد در دوره مراقبت های پس از لیفت صورت

راهکارهای خاصی وجود دارند که می توانند به شما در کاهش و کنترل درد طی مراقبت های پس از لیفت صورت کمک های شایانی نمایند. این راهکارها شامل موارد زیر می شوند.

 • حتما داروهایی را که توسط پزشک شما تجویز شده اند را به طور مرتب مصرف کنید.
 • استفاده از کمپرس سرد در این بازه زمانی تسکین دهنده درد خواهد بود.

نکته ای که بایستی در این باره بدانید این است که شما حدود ۶ الی ۱۲ هفته پس از انجام لیفت صورت ممکن است دردهایی جزئی و کمی را حس کنید. دردهای حاد و شدید این متد زیبایی طی ۷ الی ۱۰ روز پس از لیفت صورت از بین خواهند رفت و این امر نگران کننده نخواهد بود. توصیه داریم به هیچ عنوان پس از مصرف داروهای مسکن رانندگی نکنید زیرا خطرات قابل توجه ای به همراه خواهد داشت.

اهمیت رعایت نکات بهدشتی بعد از لیفت صورت

رعایت نکات بهداشتی را از مهم ترین مراقبت های پس از لیفت صورت می توان نام برد. توصیه داریم به مدت ۲۴ ساعت پس از لیفت صورت پانسمان ها را جدا نکنید. پس از آن می توانید پانسمان ها را برداشته با ملایمت بالا طی روز شستشو دهید. حتما برای شستشو زخم ها از صابون استفاده کنید زیرا مانع از ایجاد عفونت و باکتری در ناحیه درمانی می شوند. تمیزکننده های آنتی باکتریال نیز می توانند در این راستا به شما کمک های بسیار زیادی نمایند. برای استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک حتما براساس تجویز پزشک عمل کنید. انتخاب پزشکان مجربی همچون دکتر سالم می تواند در این راستا بسیار راهگشا باشد.

کلام پایانی

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که مراقبت های پس از لیفت صورت اهمیت بسیار زیادی دارند. این مراقبت ها موجب بهبود هرچه سریع تر شما خواهند شد. توصیه داریم حتما نکات بهداشتی لازم برای مراقبت از برش ها و زخم های ناحیه درمانی را رعایت کنید.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...