لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

اصلی ترین مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی شامل چه مواردی می شود؟ آیا می دانید بعد از بلفارپلاستی لازم است چه اقداماتی برای بهبودی زودهنگام انجام دهید؟ در این مقاله از سایت دکتر محمد مهدی سالم قصد داریم در ارتباط با این اقدامات صحبت کنیم.

جراحی زیبایی پلک یکی از جمله جراحی هایی است که در جهت زیبایی یا رفع اختلالاتی از جمله پتوز چشم استفاده می شود. با این که این یک جراحی گسترده نیست، اما با این حال یک اقدام جراحی به حساب می آید و لازم است مراقبت های بعد از آن را رعایت کنید تا علاوه بر مشاهده بهترین نتیجه ، از عوارض ناخواسته به دور باشید.

اصلی ترین مراقبت های بعد از بلفارولاستی را رعایت کنید!

اصلی ترین مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی را پزشکتان به شما گوشزد می کند. اما در این مقاله قصد داریم مجدد و برای یادآوری همه اقدامات لازم در این جهت از جمله شست و شوی چشم، قرار گیری در معرض نور خورشید و مواردی از این قبیل اشاره کنیم.

در وحله اول باید داروهای تجویز شده از جانب پزشک را مصرف کنید. از مصرف داروی بدون نسخه پرهیز کنید. اگر بیماری خاصی دارید، حتما  پرشک از قبل پرونده پرشکی شما را مطالعه کرده است و توصیه های لازم در خصوص مصرف دارو های لازم به شما می شود.   

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های لازم بلافاصله بعد از بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی اکثرا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین بعد از به هوش آمدن ممکن است برخی از عوارض داروی بیهوشی در بدن شما باشد. لازم است به مدت دو ساعت چیزی نخورید و بعد از آن مصرف مایعات را آغاز کنید. بعد از ریکاوری ممکن است عوارض کوتاه مدت زیر را تجربه کنید:

  • حالت تهوع و استفراغ
  • خشکی دهان
  • گلو درد یا گرفتگی صدا
  • لرز
  • دردهای عضلانی
  • مشکلات مثانه

بعد از مصرف مایعات و مواد غذایی کم کم اثر دارو از بدن شما خارج می شود. بعد از آن به احتمال زیادی می توانید در همان روز مرخص شوید.

 از فشار به چشم و نواحی جراحی خودداری کنید

تحت هیچ عنوان به چشم های خود دست نزنید. حتی لازم است از اقداماتی که به چشم شما فشار می آورد نیز خودداری کنید. به عنوان مثال لازم است تا جایی که می توانید از عطسه، سرفه و مواردی که باعث ایجاد فشار به چشم هایتان می شود، جلوگیری کنید. این موراد علی الخصوص در روز های اول بعد از جراحی می تواند باعث خونریزی در محل های جراحی شما شوند.

همچنین بعد ازجراحی، بلند کردن اجسام سنگین تا ۶ هفته ممنوع می باشد.

تکنیک لیفت دائمی ابرو

۰۰:۰۸
truncate dir-rtl

جراحی زیبایی پلک + لیفت دم ابرو

به چشم های خود استراحت بدهید

در دروان نقاهت بعد از بلفاروپلاستی ممکن است چشمان شما بیشتر احساس خستگی کنید. بنابراین لازم است به میزان کافی استراحت کنید. اگر شاغل هستید، دوهفته مرخص بگیرید و در این دوران به هیچ عنوان از لنز و لوازم آرایشی استتفاده نکنید.

پس از جراحی تا چند روز سر خود را بالا نگه دارید

بعد از جراحی تا چند روز سر خود را بالا نگه دارید. همچنین در نحوه خوابیدن خود دقت کنید. به هیچ عنوان در هنگام خواب به محل برش های جراحی فشار نیاورید. بهترین نوع خوابیدن بعد از بلفاروپلاستی به صورت طاق باز است. همچنین بهتر است با استفاده از بالش اضافه سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید.   

بعد از بلافاروپلاستی در معرض نور خورشید قرار نگیرید

یکی از اصلی ترین مراقبت های بلافاروپلاستی در خصوص بهبود جای زخم، عدم قرار گیری در معرض نور مستقیم آفتاب است. علی  الخصوص درد روز های اول از خانه خارج نشوید. اشعه خورشید می تواند باعث تغییر رنگ و بدتر شدن جای زخم با بهبودی برش ها شود. حتی پس از بهبودی چشم‌هایتان، محافظت از آن‌ها در برابر نور خورشید ضروری است. هر روز از کرم دور چشم با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. عینک آفتابی نیز می تواند در این زمینه موثر باشد. اما بهتر است دوران نقاهت مدت قرار گیری در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید.

اصول بعد از بلفاروپلاستی

چه مدت بعد از بلفاروپلاستی بهبود می یابید؟

بعد از بلفاروپلاستی چقدر طول می کشد بهبود یابید؟ مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی به تسریع این روند کمک می کند. پس از جراحی بلفاروپلاستی، پلک ها به مدت یک تا سه هفته کبود و متورم می شوند. با این حال، اکثرا بهبودی پس از یک تا سه ماه  بسیار سریع است و طبیعی و بهتر از قبل به نظر می رسد.

برای کاهش تورم و کبودی می توانید به آرامی کمپرس سررد روی چشم های خود قرار دهید.

دقت داشته باشید تورم و کبودی در محل جراحی از عواض کوتاه مدت است و نیازی به نگرانی نیست. درد و ناراحتی نیز با مصرف دارو کنترل می شود. با تکنیک هایی که امروزه در جراحی زیبایی پلک مورد استفاده قرار می گیرد، میزان عوارض ناخواسته کوتاه مدت به حداقل رسیده است.

شست شوی چشم بعد از بلفاروپلاستی

آیا بعد از جراحی زیبایی پلک می توانید چشم های خود را بشویید؟ به شما توصیه می شود در روز های ابتدایی چشم خود را به آرامی با سرم شست و شو دهید. معمولا ۵ روز پس از جراحی می توانید شست و شو با آب تمیز جوشیده شده سرد را آغاز کنید.

همچنین می توانید به آرامی زیر چشمان خود را با دستمال مرطوب یا یک دستمال شستشوی نرم بشویید. دراین دوارن اگر به حمام نیاز داشتید، می توانید از شامپوی خشک برای موهای خود استفاده کنید.

سوالات متداول

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...