لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

استراحت یکی از فاکتورهای مهم جهت بهبودی پس از هر نوع عمل جراحی از جمله عمل جراحی بینی می‌باشد. شاید فکر کنید خوابیدن پس از جراحی بینی ساده‌ترین دستورالعملی می‌باشد که پزشک به شما ارائه می‌دهد اما در واقع یکی از چالش‌های بیماران پس از جراحی زیبایی بینی نحوه‌ی خوابیدن می‌باشد.

اکثر افراد عادت دارند در هنگام خوابیدن بچرخند، به پهلو و یا به پشت دراز بکشند و یا اینکه ضربه‌هایی ناخواسته به صورت خود بزنند، تمام این موارد می‌تواند به بینی که تازه تحت جراحی قرار گرفته است و بافت بسیار آسیب پذیری دارد صدمه وارد نماید. اگر به تازگی بینی خود را جراحی کرده‌اید و یا قصد جراحی بینی دارید در ادامه‌ی این مقاله نکات ضروری که در هنگام خوابیدن پس از جراحی بینی باید رعایت نمائید برای شما ذکر شده است.

بهترین حالت خوابیدن پس از جراحی بینی

بهترین حالت جهت خوابیدن پس از جراحی بینی به نحوی است که صورت شما بالاتر از بدن قرار داشته باشد، بالا نگه داشتن سر می‌تواند در کاهش تورم و التهاب پس از جراحی بسیار مفید باشد. به این منظور توصیه می‌شود در هنگام خواب چند بالش اضافی را زیر سر خود قرار دهید تا سر شما بالاتر قرار بگیرد.

خوابیدن به سمت کمر تنها موقعیت مناسبی است که در هفته‌های اول پس از جراحی به تمام بیماران توصیه می‌شود. خوابیدن به روی شکم موجب ضربه، گرفتگی و آسیب به بینی می‌شود و هم چنین خوابیدن به پهلو نیز می‌تواند منجر به انسداد در حفره‌های بینی می‌شود بنابراین تنها موقعیت مناسب خوابیدن به پشت می‌باشد.

خوابیدن بعد از عمل بینی

در صورتی که به این وضعیت خواب عادت ندارید توصیه می‌شود از چند هفته پیش از جراحی این موقعیت خواب را تمرین نمائید تا پس از جراحی مشکلی در هنگام خواب نداشته باشید. جهت جلوگیری از چرخش در هنگام خواب می‌توانید از چند بالش اضافی در پهلوهای خود استفاده نمائید.

عمل بینی شرقی

نکات نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

سایر نکاتی که در هنگام خوابیدن پس از جراحی بینی باید رعایت نمائید

  • تنها بخوابید: اگر متاهل هستید، کودک خردسال دارید و یا اینکه شب‌ها به همراه حیوان خانگی خود در یک تخت می‌خوابیدید لازم است برای چند هفته همه‌ی آنها را از تخت بیرون کنید و تنها بخوابید، هرگونه برخورد مانند تماس ناخواسته‌ی دست همسر، ضربات ناگهانی کودک و یا پنجه کشیدن حیوان خانگی شما می‌تواند با آسیب‌های خفیف و شدید به ساختار بینی و نتایج جراحی آسیب وارد نماید.
  • مصرف به موقع مسکن‌ها: احساس درد در روزهای اول جراحی طبیعی می‌باشد، جهت تسکین درد حداقل یک ساعت پیش از اینکه به تخت بروید داروهای مسکن تجویز شده را مصرف نمائید تا در هنگام خواب هیچ گونه درد و ناراحتی نداشته باشید. اگر حس می‌کنید مسکن‌های تجویز شده برای کاهش درد موثر نمی‌باشد می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید تا داروهای جدیدی را برای شما تجویز نماید.
  • کاهش مصرف کافئین پیش از خواب: از چند ساعت پیش از خواب مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی حاوی کافئین را قطع نمائید. کافئین یکی از موادی است که می‌تواند در خواب شبانه شما تداخل ایجاد نماید بنابراین با توجه به ساعت خوابیدن خود حداقل ۳ الی ۴ ساعت پیش از خواب از مصرف کافئین خودداری نمائید.

زمان بازگشت به وضعیت عادی خوابیدن

بدن انسان توانایی شگفت انگیزی در بهبود زخم‌ها و آسیب‌های وارد شده به خود را دارد و در مدت کوتاهی می‌‌تواند التیام پیدا نماید. به طور کلی هفته‌ی اول پس از جراحی بینی دوره‌ای است که شما باید بیشترین مراقبت را از بینی خود داشته باشید. پس از ۱ هفته معمولاُ آتل، پانسمان و بخیه‌های بینی باز می‌شود اما همچنان تا چند ماه بینی شما آسیب پذیر می‌باشد و احتیاج به مراقبت در مقابل ضربه و یا هرگونه فشار را دارد.

توصیه‌ی جراحان به بیماران این است تا زمانی که می‌توانند خوابیدن به سمت کمر را ادامه دهند اما در صورتی که این موقعیت برای شما سخت می‌باشد ۷ الی ۱۰ روز پس از جراحی بینی می‌توانید به پهلو بخوابید اما باید به یاد داشته باشید که هیچ گونه فشاری به بینی خود وارد نکنید. خوابیدن به روی شکم وضعیتی است که توصیه می‌شود تا زمان بهبود تورم از آن اجتناب ورزید.

سخن آخر

اگر به صورت ناگهانی در خواب چرخیدید و یا اینکه ضربه‌ای به بینی شما وارد شد نگران نشوید، آتل و پانسمان‌های روی بینی می‌توانند از بافت جراحی شده محافظت نمایند اما احتمالاُ تورم و التهاب بیشتری را در روزهای آینده تجربه خواهید کرد. در صورتی که حس می‌کنید ضربه‌ی وارد شده و یا چرخش در زمانی که خواب بوده‌اید موجب آسیب به بافت بینی شما شده است لازم است در اولین فرصت با جراح خود تماس بگیرید تا معاینه و بررسی‌های لازم انجام شود و در صورت نیاز مداخلات درمانی انجام شود.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...