لوگو دکتر محمد مهدی سالم
دکتر محمد مهدی سالم

سینکینزی + درمان

فلج عصب صورت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. سینکینزی یکی از آن هاست که با حرکات غیر ارادی عضلات صورت که معمولا به صورت یک طرفه بروز می کند، نمایان می شود. درمان فلج عصب صورت یکی از مواردی است که همواره مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد. در این مقاله از سایت دکتر محمد مهدی سالم به هر آنچه باید در ارتباط با این مورد بدانید اشاره خواهیم کرد.

سینکینزی چیست؟

سینکینزی نوعی اختلال است که به حرکات غیرارادی و نامطلوب صورت منجر می شود. از اصلی ترین علائمی که در این اختلال ایجاد می شود، این است که حرکات صورت مانند قبل هماهنگ نیست و شامل حرکات غیرارادی نظیر پلک زدن غیر ارادی می شود که از کنترل فرد خارج است. بعد از اطمینان از حضور این اختلال لازم است اقدامات لازم جهت کنترل و درمان آن صورت بگیرد.

سینکینزی

چگونه می توان سینکینزی را تشخیص داد؟

سینکینزی علائم واضحی در حرکت صورت و عضلات فرد ایجاد می کند که کاملا مشخص خواهد بود. توجه به علائم این اختلال نشان از آن دارد که شما دچار این اختلال شده اید. از اصلی ترین علائم آن میتوان به حرکات غیر ارادی بخش های مختلف صورت اشاره کرد. به عنوان مثال با بسته شدن محکم چشم، سفت شدن گونه، فرو رفتن چانه به صورت غیر ارادی.

به عنوان مثال هنگامی که بیمار لبخند می زند، یک چشم به طور غیر ارادی بسته می شود. یا با بستن چشم گوشه دهان حرکت می کند.

سینکینزی چگونه ایجاد می شود؟

این اختلال ممکن است در اثر فلج بلج ایجاد شود. به این منظور که بعد از درمان فلج بلز برخی علائم و نشانه ها همچنان در فرد باقی بماند. این اختلال می تواند بعد از درمان هر نوع فلج در صورت ایجاد شود. همچنین چند ماه تا چند سال علائم آن باقی بماند اما در کل علائم این اختلال کوتاه مدت شناخته می شود.

کسانی که این علائم را تجربه میکنند، اساس می کنند در زمان استراحت صورت، گونه و یا سایر اندام های صورتشان سفت می شود. بسیاری از بیماران از درد در پایان روز، به ویژه زمانی که خسته هستند، شکایت دارند.

درمان سینکینزی و فلج صورت با بوتاکس توسط دکتر سالم

۰۰:۱۵
truncate dir-rtl

تاثیر بوتاکس در فلج و سینکینزی صورت

درمان سینکینزی

درمان های مختلفی در این خصوص وجود دارد که برای هر فرد ممکن است به صورت منحصر به فرد راهکار هایی برای بهبودی پیشنهاد شود. از جمله راه هایی که به جهت درمان در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

و همچنین در این خصوص در بسیاری از موارد لازم است اقدامات جراحی صورت بگیرد. برای یافتن راهکار مناسب در زمینه درمان سینکینزی لازم است با یک متخصص با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

چرا لازم است برای درمان این اختلال اقدام کنید؟

عوارض ایجاد شده در پی این اختلال می تواند منجر به مسدود شدن بینی و تنگی نفس، بسته شدن مکرر پلک چشم و سایر مواردی شود که حواس فرد را با اختلال مواجه می کند. از طرفی افرادی که مبتلا به این اختلال هستند، از نظر اجتماعی کمتر فعال و منزوی می شوند. برای جلوگیری از این عوارض و هر گونه خطرات دیگر بسته به علائم و نوع مشکل لازم است راه حلی برای آن پیشنهاد شود.

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم

دکتر محمد مهدی سالم متخصص گوش، حلق وبینی و جراحی سروگردن دارای اعتبار بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن (دارای رتبه برتر و جزء ۱۰ درصد اول بورد تخصصی کشور در سال ۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...